Home > About Us > Our People > Departments

Departments

Administration & Operations

DESIGNATION
NAME
Principal Mr Loo Ming Yaw
Vice-Principal
Mrs Aw Meng Yin (Mdm Poon Meng Yin)
Vice-Principal Mr Jeffrey Tan
Admin Manager Ms Nur' Ezzati Bte Mohd Razak
Admin Manager Mr Glenn Tan
Operations Manager Mr Ng Kok Foo
Assistant Operations Manager Mr Tan Yi Fan
Campus Manager
Mr Suhadar Yusoff
Admin Executive Ms Dimple Kaur
Corporate Support Officer Mdm Haliza Binte Ahmad
Corporate Support Officer Mdm V.Prasanna
Admin Support Officer Mdm Ruth Loke Yuet Hong
Admin Support Officer  Mdm Christina Teo Chuey Ching
Receptionist Mdm Lim Soon Eng
Librarian Mr Lim Hwee Teck
Operations Support Officer Mdm Shanthi Naidu
Operations Support Officer Mdm Muthuletchmi d/o Kristna
Operations Support Officer Mr Tan Seng Hwa
Operations Support Officer Mdm Maheswary d/o Munusamy
Operations Support Officer Mdm Jayamdee Kalimuthu

English & Literature

DESIGNATION
NAME
Head of Department, English & Literature Mrs Genevieve Hoe
Subject Head, English
Mrs Raji Ravi
Subject Head, Partnerships Mr Mark Goh
Subject Head, Student Well-being (Acting)Ms Rachel Louis
Senior Teacher, English
Ms Fong Chee Sing

Mrs Catherine Wong
Mdm Nasreen Abdul Majid

Mr Graham Whiteley

Ms Kalaivani Subramaniam

Mdm Vicky Putaran

Mdm Jenny Goh

Mr Tay Kia Kwang Anthony
 Mr Freddy Tan Zhong Rong
 Ms Calista Chan Kai Wai
 Ms Rebecca Lo Jia Hui
 Ms Eunice Loo
 Ms Heidi Boon

Humanities

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Humanities Ms Celine Teo
Head of Department, Character & Citizenship Education Mdm Alice Chia
Subject Head, Geography Ms Wong Qi Shan
Subject Head, Learning Technologies Mr Wesley Syn
Year Head, Upper Secondary Mr David Wong
Lead Teacher, Geography Mr Oh Boon Teck
Subject Head, National Education and Values-In-Action (Acting) Mdm Eng Yuwen

Ms Heike Boon

Ms Charmaine Lim

Mr Alan Lim Hock Chye

Mdm Chong Li Hoon

Ms Magdalene Chan

Mr Alexis Ho

Ms Lim Xin Yi

Mr Jopescu Toh
 Ms Ponniey S Kumar
 Mr Ang Zhen Ye
 Ms Natalie Tan Qiao Xin

Learning Technologies

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Learning Technologies Mr Toh Hun Khim
Subject Head, Learning Technologies Mr Wesley Syn
ICT Technical Assistant Mr Tan Joon Kiat
Desktop Engineer Mr Muhammed Fareed Bin Shahrom
Desktop Engineer Mr Saw Heng Loong

Mathematics

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Mathematics Ms Jacque Loo
Lead Teacher, CCE Mdm Mohana Ratnam
Subject Head, Mathematics
Ms Joanne Tng
Senior Teacher, POA
Ms Low Hei Chin
Senior Teacher, Mathematics
Mr Melvin Sum

Mdm Sharon Choo

Mdm Ng Hwee Fern

Mr Foo Shiang Xin

Mr Clement Ho

Mdm Dorrianne Yeo

Mr Nicholas Heng

Mrs Jeanette Wee

Mr Goh Thiam Hock

Ms Eunice Thong

Mr M Thiruckumaran

Mdm Cathleen Ho

Ms Veronica Looi
 Mdm Neo Chai Meng
 Mr Lim Chong Hao

Mother Tongue

DESIGNATION
NAME
Head of Department (Acting), Mother Tongue Ms Loh Pei Guat
Subject Head (Acting), Mother Tongue Ms Nur Diyanah
Year Head, Lower Secondary
Mdm Koh Poh Li
Senior Teacher (Educational Support)Ms Tay Hwee Fern

Mr Ma Jun

Mr Qiu Nan

Mdm Norhashikin

Mdm Noreen Mahmood

Mdm P Rajesvari

Mr Li Xue Guang

Mdm Teo Puay Kee

Ms Pauline Chen

Mdm Yap Chui Har

Ms Sundaravalli Ravindran
 Mdm Lim See Shin

Physical Education & Aesthetics

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Physical Education & CCA Mr Syed Faizal
Subject Head, Physical Education Mr Alvin Lim
Subject Head, Behaviourial Coaching Mr Thio Yu Chong
Assistant Year Head, Lower Secondary Mdm Elke Puspitasari Handoyo

Mr Mohd Faisal

Mr Lim Jit Peow Isaac

Mr Roslan Abdul Ghani
 Mr Timothy Teo
 Mr Tan Yong Kai 

Ms Diana Kuek

Ms Pearlyn Khoo
 Ms Yoe Gek Li

Ms Elsie Liu
 Mr Vince Ding

Science

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Science Mr Kishan Kumar
Head of Department, Data & Systems Management
Mr Timothy Wong
Head of Department, Learning and Behaviour Support
Mdm Alice Wang
Head of Department, Learning Technologies Mr Toh Hun Khim
Head of Department, Student Management Mr Dennis Lin
School Staff Developer Mr Mohammad Ibrahim Bin Md Samsudin 
Subject Head, Science (Acting)
Ms Lee Qian Ying
Subject Head, Craft & Technology
Ms Siti Suminah
Lead Teacher, Nutrition and Food Science Ms Julia Lim
Senior Teacher, Physics Mr Leong Chuen Kit
Assistant Year Head (Upper Sec)(Acting) Mr Mohd Azhar Ibrahim

Ms Lim Poh Fang

Mr Darius Oh

Ms Sherri Tan

Mdm Mei Pui Leng

Mr Chew Teng Leong

Mr Han Wern Kuang

Ms Sheryl Lim

Mr Mak Kuan Pak

Mr Siva Sankar

Mr Jan Jethro Jonpaul

Mdm Heriana Samad

Mr Tee Chen Kam

Mr Azlan B Mohd Yuni

Mr Damien Fong

Mr Dalvin Ho
 Ms Pang Yuen Chin Christa 
 Ms Pooja Sahu 
 Ms Gracies Goh Shu Yi 
 Mr Tham Soh Jee 
 Mr Alex Lee
Technical Support Officer Mr Abdul Rashid Bin Nordin
Technical Support Officer
Ms Nur' Azeanti
Technical Support Officer
Mr Wong Meng Yin
Workshop Instructor (D&T)
Mr Rosli Che Embi
Workshop Instructor (D&T)
Mr Iskandar Yussof
Workshop Instructor (D&T) Mr Muhammad Fauzi Abdullah

Student Development

DESIGNATION
NAME
Head of Department, Character & Citizenship Education Mdm Alice Chia
Head of Department, Learning and Behaviour Support Mdm Alice Wang
Head of Department, Student Management Mr Dennis Lin
Year Head, Lower Secondary Mdm Koh Poh Li
Assistant Year Head, Lower Secondary Mdm Elke Puspitasari Handoyo
Year Head, Upper Secondary Mr David Wong
Assistant Year Head, Upper Secondary Mr Mohd Azhar Ibrahim
Subject Head, Partnership Mr Mark Goh
Subject Head, Student Well-being (Acting)Ms Rachel Louis
Subject Head, National Education and Values-In-Action (Acting) Mdm Eng Yuwen
Subject Head, Behavioural Coaching Mr Thio Yu Chong
Full-Time School Counsellor Mr Chong Meng Lieng
Full-Time School Counsellor Mr Kevin Lum Cheng Leong
Allied Educator, Learning and Behaviourial Support Ms Chu Pei Yun
Allied Educator, Learning and Behaviourial Support Mr Lionel Lin
Allied Educator, Learning and Behaviourial Support Ms Joan Anne Lim
Allied Educator, Learning and Behaviourial SupportMr Iskandar Bin Rosli
Financial Assistance Support Mdm Alice Wang
MOE Education and Career Guidance Counsellor Ms Ang Hui Min